Pierwszy trening aikido w Ełku odbył się we wrześniu 1998 roku i od tego też czasu rozpoczyna się ścieżka aikido obecnego dojo cho (instruktora prowadzącego), Roberta Marzewskiego (3 dan). Posiada on kategorię instruktorską fukushidoin, co oznacza, że posiada uprawnienia i kwalifikacje instruktora pod względem merytoryczno-technicznym. Nie jest to tytuł przyznawany dożywotnio, ale wymaga odnawiania co 1-2 lata, zatem wymaga stałego rozwoju.
Robert Marzewski sensei posiada też uprawnienia instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością samoobrona, przyznane przez Ministra Sportu i Turystyki w roku 2009.
Przez wiele jednak lat, aż do roku 2021, klub aikido w Ełku prowadził Krzysztof Szoch sensei, mający obecnie stopień 6 dan, zasiadający także w Radzie Instruktorów AAI-Polska.
Sendokan Dojo, formalnie zarejestrowane jako Mazurski Klub Aikido, jest częścią AAI-Polska, federacji aikido, którą założył i z sukcesami prowadzi Tomasz Krzyżanowski shihan (6 dan). To oznacza, że jesteśmy częścią organizacji gwarantującej zdobywanie wiedzy i umiejętności aikido na stale wysokim poziomie, nie tylko w ramach regularnych treningów aikido, ale także podczas licznych obozów i seminariów aikido prowadzonych zarówno przez instruktorów AAI-Polska, jak też instruktorów z innych krajów, w tym z Hombu Dojo w Japonii, kwatery głównej całego środowiska aikido.
Treningi aikido prowadzimy dla różnych grup wiekowych, od lat 5 do 65 lub nawet więcej. Trenują u nas osoby będące na różnym poziomie zaawansowania, więc każdy jest w stanie tu się odnaleźć.
Co oznacza Sendokan Dojo?
„Dojo” dosłownie znaczy tyle co „miejsce drogi”. Oznacza po prostu miejsce prowadzenia treningów. Dojo to jednak coś więcej niż zwykła sala ćwiczeń. W pewnym sensie to miejsce jakby uświęcone. Obowiązuje w nim specjalna etykieta zachowań. Treningi wymagają skupienia, uwagi, świadomości, że ćwiczymy nie tylko ciało, ale i umysł.
Słowo „sendokan” wskazuje na perfekcję. Zatem w Sendokan Dojo dążymy do perfekcji, do wykonywania technik aikido w sposób dokładny, dynamiczny, skuteczny. A to nie jest coś, co się osiąga raz na zawsze. Do tego się właśnie dąży, nigdy nie osiągając pełni. I dlatego stale mamy co robić.